Mālpils novada vidusskola
Dabas aizsardzība kā piedzīvojums – Ekoskolu Jūras forums Zvejniekciemā
No 26. līdz 31. jūlijam Vides izglītības fonds ar Saulkrastu novada domes atbalstu rīkos jau sesto Ekoskolu forumu, kas šogad veltīts jūras un dabas aizsardzības jautājumiem. Ekoskolu Jūras forums notiks Zvejniekciema vidusskolā un pulcēs vairāk nekā 200 dalībniekus no 84 izglītības iestādēm, kas iesaistījušās Ekoskolu programmā.
Ekoskolu forums arī šogad sniedz iespēju Ekoskolu pārstāvjiem izmantot vasaras brīvlaiku, lai iegūtu jaunas zināšanas, vērtīgas prasmes un apmainītos ar labākajām idejām vides izglītības jomā. Ekoskolu Jūras foruma mērķis ir pievērst uzmanību dabas aizsardzības jautājumiem un sevišķi Baltijas jūras aizsardzībai.
Foruma izglītojošā daļa ļaus dalībniekiem izprast mūsdienu lielākos draudus bioloģiskajai daudzveidībai pasaulē un Latvijā. Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis foruma dalībniekiem stāstīs par mežu aizsardzību, Latvijas Hidroekoloģijas centra pētniece Maija Balode iepazīstinās ar ūdeņu ekoloģiju, Dabas aizsardzības pārvalde iepazīstinās ar dabas aizsardzību Latvijā, bet piedzīvojumu pārgājienu rīkotāju SIA “Purvu bridēji” pārstāvis Kristaps Kiziks iepazīstinās ar purvu dabas vērtībām. Ieskatu neskartas dabas pasaulē foruma dalībniekiem sniegs arī LIFE+ projekta “Mitrāji” fotoizstāde “Purvā no -30 līdz +30”, bet saistītajās problēmās sniegs ieskatu homo ecos: izstāde “Klimata liecinieki”
Apzinoties, ka jebkurš liels pasākums neizbēgami atstāj savas ietekmes uz vidi, Ekoskolu foruma laikā tiks īstenoti vairāki principi, kas šīs ietekmes samazina – sadarbībā ar SIA Greenwalk foruma laikā tiks izmantota sadzīves ķīmija ar samazinātu ietekmi uz vidi, netiks izmantoti vienreizlietojamie trauki, tiks padomāts par efektīvu ūdens un enerģijas patēriņu, nokļūšanu uz forumu, kā arī, apzinoties mūsdienu industriālās lauksaimniecības graujošo ietekmi uz vidi, tiks samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums dalībnieku ēdināšanā.
Lai videi draudzīgas rīcības nebeigtos līdz ar forumu, tiks piedāvātas arī vairākas nodarbības, kurās apgūt videi draudzīgu gatavošanu, sabiedriskā monitoringa principus, atkritumu samazināšanu ikdienā, nederīgo drēbju otrreizēju izmantošanu un citas prasmes, kas palīdzēs mazināt ietekmes uz vidi gan foruma dalībniekiem, gan visiem Ekoskolu audzēkņiem un arī skolotājiem. Lai uzlabotu Ekoskolu darba efektivitāti, dalībnieki tiks iepazīstināti arī ar Edurio aplikāciju.
Forums noslēgsies ar pārgājienu gar jūru, kas veltīts kampaņas Mana jūra piecu gadu jubilejai un jūras piesārņojošo atkritumu problēmai. Pārgājiena laikā tiks rīkots publisks pasākums, kura dalībnieki uzskaitīs atkritumu daudzumu piekrastē, lai iegūtu vērtīgu informāciju par piesārņojošo atkritumu izplatību.
Ekoskolu programma ir viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas.
Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Vides izglītības fonds - www.videsfonds.lv, www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - www.draugiem.lv/ekoskolas
No Mālpils novada abām skolām forumā piedalījās četri pedagogi: Ilze Bērziņa un Anda Vecroze no vidusskolas, Solvita Lapiņa un Dace Purviņa no internātpamatskolas. No vidusskolas forumu apmeklēja divi izglītojamie: Juta Čabricka un Dārta Laizāne.
Mālpils izglītības iestāžu Ekoskolu koordinatores :
Ilze Bērziņa un Dace Purviņa
Uz Vidzemes pērli Madonu!
23. marta rītā Mālpils novada vidusskolas skolēni, kuri piedalās Erasmus+ programmas projektā “Uz Eiropas spārniem”, kā arī čaklākie makulatūras, bateriju, PET pudeļu šķirotāji devās uz gleznaino Vidzemes pusi – Madonu.
Devāmies ekskursijā, lai Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā redzētu izstādi “Putni Latvijā un pasaulē”, kurā bija apvienoti gan Latvijas foto entuziastu un profesionāļu darbi, gan ”National Geographic” krāšņās fotogrāfijas. Turpat muzejā apmeklējām arī izstādi “Kalendāri”. Gide pastāstīja par kalendāru vēsturi, un izrādās, ka pirmie eksemplāri jau 18. gadsimta piecdesmitajos gados parādījušies. Turklāt pirmie drukātie latviešu kalendāri daudzviet mājās bijuši vienīgie laicīgā satura izdevumi.
Ja jau tik tuvu bijām Cesvainei, tad, protams, braucām apskatīt arhitektūras pieminekli – Cesvaines pili, kura ir kā mākslas šedevrs, jo tajā apvienojas arhitektūra, tēlniecība, metālmāksla un glezniecība. Tie, kuri nebija bijuši Cesvainē un nebija pili redzējuši, tagad bija iespēja pat to izstaigāt. Joprojām otrais stāvs vēl tiek atjaunots pēc lielā ugunsgrēka, bet tornī tikām un skaistos skatus baudījām.
Noslēgumā mūs gaidīja Zinātnes centrs Zinoo Cēsīs, kur skolēniem bija sagatavotas nodarbības divās grupās. Jaunākie darbojās gudrā plastilīna laboratorijā. Tika pārbaudīta ķīmisko vielu reakcija un agregātstāvokļu maiņa, bet gala rezultātā katrs uz māju veda savu gudro plastilīnu. Otrās grupas dalībnieki gaisa raķešu nodarbībā uzmeistaroja paši savu raķeti, ar kuru pēc tam laukā sacentās lidojuma tālumā un precizitātē. Tas bija jautrs un iespaidiem bagāts brauciens, un uz tāda viļņa arī devāmies mājup.
Mālpils novada vidusskolas vides pulciņa aktīvisti
Mālpils novada vidusskolas un Mālpils internātpamatskolas skolēni Ekoskolu ziemas forumā
No 26. līdz 28.februārim Ropažos risinājās Ekoskolu Ziemas forums, kurā piedalījās arī Mālpils novada vidusskolas un Mālpils internātpamatskolas komandas. Mālpils internātpamatskolu pārstāvēja skolnieces Patrīcija Seimuškina un Laura Ieva Lapsiņa skolotājas, Ekokomandas koordinatores Daces Purviņas vadībā, bet no Mālpils novada vidusskolas skolotājas Andas Vecrozes vadībā skolnieces Viktorija Ivanovska un Laura Osīte.
Foruma pirmajā dienā dalībniekiem bija iespēja piedalīties izglītojošās darbnīcās kopā ar Vides SOS aplikācijas veidotājiem un Energoefektivitātes centra ekspertiem, un doties piedzīvojumos iesvētību trasē Ropažu apkārtnes mežos un purvos, kamēr pedagogi dalījās pieredzē vides izglītības īstenošanas praksēs.
Otrajā dienā notika dažādas izglītojošas nodarbības, kurās uzzinājām par lauksaimniecības ietekmi uz vidi, pārtikas patēriņa saistību ar klimata pārmaiņām, dabai draudzīgu ēdienu gatavošanu.
EKO skolu aktivitāte - Jaunie vides reportieri
EKO skolu aktivitāte - Jaunie vides reportieri
Mālpils novada vidusskolas skolēni ir iesaistījušies JVR programmā. Tie ir skolēni, kurus interesē gan žurnālistika, gan tīra un sakopta vide. Dalībniekiem mērķis ir izpētīt vides problēmas vietējā mērogā un ziņot par iespējamajiem risinājumiem, izmantojot vietējos medijus, dažādus sociālos tīklus, rīkot pasākumus un izstādes. Tāpēc JVR programmas ietvaros tiek rīkotas nodarbības, kurās notiek gan teorētiskā, gan praktiskā apmācība.
“28.novembrī devos uz Rīgu ar skolotāju Ilzi Bērziņu, lai piedalītos nodarbībā “Diena bez iepirkšanās”. Diena bez iepirkšanās ir starptautiska akcija, lai vērstu uzmanību uz patēriņa ietekmi uz vidi un to, kā mūsu paradumi ietekmē cilvēkus, kuri ir vai nu tieši iesaistīti dažādu preču ražošanā vai arī izjūt netiešu ietekmi – caur vides piesārņojumu, klimata pārmaiņām, sociālekonomisku nevienlīdzību un citiem faktoriem”. – Jaunais vides reportieris Krišjānis Bērziņš.
“Š.g. 12.decembrī es - Justīne Ozoliņa un Samanta Rakuzova, Laura Osīte, Beāte Keistere, Juris Zvigzdiņš, skolotājas Ilze Bērziņa un Ineta Sējāne, pabijām Zvejniekciemā uz Jauno vides reportieru (JVR) nodarbību. Sākumā mums bija īsa lekcija par to, kā piesārņojums nonāk jūrā, kādi ir tā veidi, kādas ietekmes ir uz dzīvajām būtnēm un kādas uz mums - cilvēkiem.
Tālāk mēs devāmies uz jūras piekrasti, kur meklējām pierādījumus tam, vai piesārņojums ir būtiska problēma, kā arī veidojām video materiālu. Šī nodarbība ļoti iespaidoja manu nākotni. Reportiera darbs mani ļoti aizrautu, bet es neesmu pārliecināta, vai vēlos pētīt tieši ekoloģijas jomu. Protams, šī nav mana vienīgā aizraušanās, man ir vēl divas, un tāpēc īpaši nesteigšos ar secinājumiem”. - jaunā vides reportiere Justīne Ozoliņa
Sakarā ar to, ka no 29. novembra līdz 11. decembrim gandrīz 200 pasaules valstu pārstāvji pulcējās Parīzē, lai panāktu jaunu globālu vienošanos klimata jomā, kurai jāstājas spēkā pēc 2020. gada, arī mūsu skolā 14.decembrī skolotāja Iveta Vēvere bija noorganizējusi interesantu nodarbību “Klimata pārmaiņas Latvijā”, kuru vadīja mūsu skolas absolvente Dabas izglītības centra speciāliste Anda Andrušaite.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Globe salidojums Mazzalvē
28. un 29.oktobrī Mazzalves pamatskolas ēkā, kas atrodas Ērbērģes muižā, norisinājās 4.GLOBE salidojums, kurā piedalījās pieci Mālpils novada vidusskolas 5.klases skolēni Kitija Stanke, Daniela Bičkovska, Dārta Laizāne, Kristaps Petrovs un Juris Zvirgzdiņš.
GLOBE ir starptautiska apvienība, kas šogad svinēja savu 20 gadu darbības jubileju, kopumā tajā iesaistītas 110 dalībvalstis. GLOBEs programmā notiek dabas izpētes datu vākšana un to ievadīšana starptautiskā datubāzē. Zinātniekiem ir svarīgi gūt informāciju, lai salīdzinātu satelītos iegūtos datus ar faktiem, kas notiek uz Zemes. Kā pasākumā teica docente Gunta Kalvāne: „GLOBE ļauj izprast Zemi, iesaistot sabiedrību”.
Salidojuma atklāšanā uzzinājām par jaunākajām aktualitātēm, par skolu pētījumiem, kā arī prezentējām savu paveikto darbu. Mums veicās - saņēmām uzslavu par labi ievadītajiem datiem. Vēlāk mūs iepriecināja spēļu aktivitātes parkā, tikšanās ar Baronlielskungu, muižas saimnieci un raganu.
Par savu spilgtāko pārdzīvojumu tālāk stāstīs skolēni.
Kristaps: „Man patika, kā mūs sagaidīja Barons, sasveicinoties dažādās valodās, savukārt ragana ne tikai zīlēja nākotni, bet arī lika ēst sliekas, kas izrādījās konfektes. Vislabākā bija nakts trasīte, jo bija jāizcīna sastāvdaļas pankūku cepšanai. Manai komandai veicās - mēs pie raganas par labu darbu nopelnījām miltus.”
Dārta: „Man patika Barona spoku stāsti, bet tumsā pie pagraba mūs sagaidīja īsts spoks – Zilā dāma, kurai bija jāpalīdz izlasīt no graudiem naudu. Es guvu idejas jaunām spēlēm, ko varēšu izmēģināt pasākumos.”
Juris: ”Braukšana ar slēpēm - tas bija riktīgi jautri, jo bija grūti un bija jānobrauc liels gabals. Patika pankūku cepšana, jo varējām izgaršot dažādus ievārījumus. Interesanta bija azimuta noteikšanas nodarbība, kad ar kompasu varējām atrast norādītos punktus.”
Kitija: ”Vakara trasītē bija daudz jautru brīžu un vajadzēja saliedētu komandas darbu, lai izpildītu visus uzdevumus. Brīvajā laikā varēja parunāties ar draugiem, mums bija jautri, varējām stāstīt jokus.”
Daniela: „Man patika spēles disenītē, ko bija izdomājuši citu skolu bērni, jo es varēju pēc garās dienas izdauzīties. Ieguvu jaunas draudzenes. Man patika no rīta pamosties ar jaunajām draudzenēm vienā istabā, prombraucot bija grūti šķirties no viņām.”
Vēlamies teikt paldies par iespēju nokļūt uz salidojumu mūsu pašvaldībai, paldies ASV vēstniecībai Latvijā, kas finansiāli atbalstīja pasākumu. Bija patiess prieks iepazīties ar Mazzalves novada tūrisma gidiem un Mazzalves pamatskolas pedagogiem un skolēniem, kas mūs laipni uzņēma.
Skolotāja Iveta Vēvere
![]() |
![]() |
EKO skola informē
- Jau ceturto gadu mūsu skola piedalās EKO skolu programmā, tas nozīmē to, ka mēs dzīvojam taupīgi un atbildīgi. Par to liecina tas, ka mūsu skolas priekšā plīvo zaļais karogs. Par to liecina tas, ka šķirojam papīru, nododam makulatūru, izlietotās baterijas, PET pudeles, taupām elektroenerģiju, siltumenerģiju, ūdeni.
- Vēl ir daudz principu, pēc kuriem vadāmies. Katru gadu skolai ir konkrēta tēma, kuras ietvaros pētām, mērām, interesējamies un izglītojam arī citus. Šogad šī tēma ir “Klimata pārmaiņas”.
- 6.b klase m./g. projekta ietvaros veido katrs savu iepirkumu maisiņu.
Vairāk lasi šeit
Mālpils novada vidusskolai sesto reizi Zaļais Karogs
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau vienpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas 170 izglītības iestādes (no pirmsskolām, līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 43 000 skolas.
Iepriekšējā mācību gadā Latvijā plīvoja 98 Zaļie karogi, šogad 117. Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu mācību gadu un katru reizi jāizcīna no jauna. Lēmumu par skolu apbalvošanu pieņēmusi Ekoskolu programmas Nacionālā žūrija, kuras sastāvā ir valsts institūciju un sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji.
Paldies klašu audzinātājiem un pedagogiem par aktivitāti un izdomu, strādājot ekoskolas tēmā - Transports. Kā arī liels paldies vecākiem par bērnu aktivitātēm sniegto atbalstu.
25.septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Ekoskolu apbalvošanas ceremonijā mūsu skolu pārstāvēja aktīvākie Ekopadomes skolēni Adrians Rakuzovs 9.kl. , Laura Osīte 9.kl., Raiva Ozoliņa 9.kl. , Ieva Marija Ošeniece 6.kl.
Skolotāja Iveta Vēvere
![]() |
![]() |
Informācija medijiem
28.09.2015.
Informāciju sagatavoja: Ilze Liepa-Balode, “Zaļā josta” pārstāve
“Zaļā josta” aicina bērnus un jauniešus kopīgiem spēkiem sargāt Latvijas dabu no vides piesārņojuma ar bīstamiem atkritumiem – izlietotām baterijām
Jau desmito gadu “Zaļā josta” rīko izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!”, kas vieno Latvijas skolēnus un bērnudārzu audzēkņus kopējās rūpēs par Latvijas dabu. Izlietoto bateriju vākšanas konkurss ļauj bērniem un jauniešiem ne tikai sacensties par vērtīgām balvām, bet arī māca, kā ar vienkāršām ikdienas darbībām ikviens spēj dot būtisku ieguldījumu apkārtējās vides uzlabošanā un pasargāšanā no bīstamo atkritumu piesārņojuma, kā arī parāda, ka pareiza un droša atkritumu šķirošana, to nodošana pārstrādei dod jaunas otrreizējās izejvielas.
Vairāk lasi šeit